Sort by

angie has logged 60 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Left Behind: The Movie

Left Behind: The Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
Read the review Edit this entry  
13
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lesley the Pony Has an A+ Day!

Lesley the Pony Has an A+ Day!

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tall Man

The Tall Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
19
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cannibal! The Musical

Cannibal! The Musical

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Deep End

Deep End

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

Revolutionary Girl Utena: The Adolescence of Utena

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Battle of Chile: Part II

The Battle of Chile: Part II

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Walker

Walker

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wasteland

Wasteland

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sparrow

Sparrow

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Faces

Faces

1968
×
Edit this entry  
10
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Conspiracy of Silence

Conspiracy of Silence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry