• Everyone Says I Love You

    Everyone Says I Love You

    ★★★★

    he was a foot fetishist. it's the only group i remember him belonging to. drove your mother crazy

  • Chameleon Street

    Chameleon Street

    ★★★★

    if you pretend to be a surgeon and then deftly perform 36 successful hysterectomies w/ no problem you should just get the job honestly

  • Memoria

    Memoria

    ★★★★½

    When you feel a sensation in your leg, are you really feeling it in your leg, or in your head? The nerves in your leg "report back" to your brain, which interprets the report, yes—but is it ultimately the brain that's doing the feeling, or the leg? Your brain, your whole body, is made up of atoms that have been many places in the Universe before. There's a strong likelihood that some of the particles in your nerves are entangled…

  • Chip 'n Dale: Rescue Rangers
  • We're All Going to the World's Fair

    We're All Going to the World's Fair

    ★★

    went in expecting to hate it—was pleasantly surprised for like an hour before it fumbled the ending pretty badly. i actually loved the way it spent so long building up these ambiguities—of character, situation, what have you—and in ways that i actually felt "get" being an online teenager in the 2010s, so much so that the ending feels like a cop-out, just telling us the answers to a bunch of questions i didn't want straightforward answers to and throwing one…

  • Wittgenstein

    Wittgenstein

    ★★★★

    Tell them I've had a wonderful life.

  • Ms .45

    Ms .45

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    a movie about a girl who rocks and does absolutely nothing wrong

    this gets rape itself right—the two consecutive rapes Thana endures are necessary to illustrate both its aspects, the first one the sheer filthy psychotic surreal disgusting horror, and the second one the idiotic banal dull throbbing pain of it. and then the aftereffects—it doesn't really end so much as it stops and then kinda lingers in the background, docetically popping up again in your peripheral vision and your…

  • King of New York

    King of New York

    ★★★★

    there's scumbags on all sides, and no one's purely a scumbag, but that only sets in relief how deep the scum runs

    my fiancé teased me for thinking young Christopher Walken was kinda attractive in this

  • The River

    The River

    ★★★★

    when your secretly-gay dad makes you (also secretly gay) let him ride in the bitch seat in order to hold your neck straight so you don't kill yourself >>>>>>>>>>>>

  • Memoria

    Memoria

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    completely innocent landscapes all throughout. landscapes in which the humans are simply part of them. long stretches of time where you feel genuinely kinda glad just to be seeing these sights and hearing these sounds

    need to think abt the way the orchestra of car horns and the Thing closer to the end mirror each other. by the end i was v much feeling Tilda Swinton and i appreciated the distance the cinematography generated from her and from the other…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    pretty good!
    • the action is rly good. v fun, nicely choreographed, easily the highlight
    • the multiverse jumping mechanism is also awesome. i love the whole butterfly-effect thing going there; random actions aligning connected universes is such a nice idea and i love they used it to such a huge extent
    • when Jobu Tupaki explains the bagel, i had three thoughts running in my head in a series: (1) oh come on man (2) this is so stupid…

  • Pulp Fiction

    Pulp Fiction

    ★★★★½

    ME (watching literally every woman in this movie): damn she's just like me!

    seriously though what can i say that hasn't been said? it's a good fuckin movie and you gotta appreciate the little things—this whole thing is v much a modernisation of the Grail mythos, w/ the briefcase "choosing" Jules-as-Perceval more than any character choosing it for him and changing him along the way, and Marsellus Wallace's band-aid (among other things) evidently marking him as a sort of Fisher-King

    (also that sequence where Wallace and Butch get revenge is so fucking sweet i was fist-pumping when i saw that)