Sort by

sophie has logged 108 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hitch

Hitch

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Watchmen

Watchmen

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
Read the review Edit this entry  
10
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pete Davidson: Alive from New York

Pete Davidson: Alive from New York

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
8:46

8:46

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
Edit this entry  
09
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry