sophie has logged 22 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shakedown

Shakedown

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
26
Rodman: For Better or Worse

Rodman: For Better or Worse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Edit this entry  
17
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Serenity

Serenity

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry