Sort by

James has logged 342 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jexi

Jexi

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Strange World

Strange World

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hiruko the Goblin

Hiruko the Goblin

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chasers

Chasers

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Doom Asylum

Doom Asylum

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big 4

The Big 4

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Clerks III

Clerks III

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fortress

Fortress

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blonde

Blonde

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Dreams in the Witch House

Dreams in the Witch House

2022
×
★★½
Edit this entry  
11
Black Friday

Black Friday

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Athena

Athena

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slumberland

Slumberland

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
New Police Story

New Police Story

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bloody Muscle Body Builder in Hell

Bloody Muscle Body Builder in Hell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Outside

The Outside

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smile

Smile

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mister Organ

Mister Organ

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Project Wolf Hunting

Project Wolf Hunting

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everyone Will Burn

Everyone Will Burn

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Civil Dead

The Civil Dead

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fall

Fall

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vesper

Vesper

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry