Sort by

James has logged 38 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Search for Weng Weng

The Search for Weng Weng

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Gothic

American Gothic

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wizards

Wizards

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Jibaro

Love, Death & Robots: Jibaro

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

Love, Death & Robots: In Vaulted Halls Entombed

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Mason's Rats

Love, Death & Robots: Mason's Rats

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Swarm

Love, Death & Robots: Swarm

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Kill Team Kill

Love, Death & Robots: Kill Team Kill

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

Love, Death & Robots: Night of the Mini Dead

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

Love, Death & Robots: The Very Pulse of the Machine

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Bad Travelling

Love, Death & Robots: Bad Travelling

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

Love, Death & Robots: Three Robots: Exit Strategies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thing That Ate the Birds

The Thing That Ate the Birds

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Impossible Kid

The Impossible Kid

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wraith

The Wraith

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spontaneous

Spontaneous

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Voyage of the Rock Aliens

Voyage of the Rock Aliens

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cat with Hands

The Cat with Hands

2001
×
★★★½
Edit this entry  
01
Eli

Eli

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Anthropophagous

Anthropophagous

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Future Kick

Future Kick

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry