Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
Emma Mae

Emma Mae

1976
×
★★★½
Edit this entry  
06
You're Watching Video Music Box

You're Watching Video Music Box

2021
×
Edit this entry  
05
Runaway Train

Runaway Train

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Another You

Another You

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
Edit this entry  
04
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
Read prior review Edit this entry  
03
The Man in the Iron Mask

The Man in the Iron Mask

1998
×
★★
Edit this entry  
03
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
Read the review Edit this entry  
02
She Hate Me

She Hate Me

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Get on the Bus

Get on the Bus

1996
×
★★★★
Edit this entry  
01
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
Excess Baggage

Excess Baggage

1997
×
★½
Edit this entry  
29
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★
Edit this entry  
28
At First Sight

At First Sight

1999
×
★★
Edit this entry  
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Eulogy

Eulogy

2004
×
★½
Edit this entry  
27
Black Moon

Black Moon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wicker Park

Wicker Park

2004
×
Edit this entry  
27
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
Read the review Edit this entry  
25
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Heights

In the Heights

2021
×
Edit this entry  
25
88 Minutes

88 Minutes

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read prior review Edit this entry  
23
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Empire Records

Empire Records

1995
×
★½
Edit this entry  
21
The Pledge

The Pledge

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Funny People

Funny People

2009
×
Read the review Edit this entry  
20
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★★
Edit this entry  
20
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Shaft's Big Score!

Shaft's Big Score!

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bulletproof

Bulletproof

1996
×
★★
Edit this entry  
17
The Stepford Wives

The Stepford Wives

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
TMNT

TMNT

2007
×
Edit this entry  
16
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Pink Panther

The Pink Panther

2006
×
Edit this entry  
11
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Edit this entry  
08
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Edit this entry  
06
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ronin

Ronin

1998
×
★★★
Edit this entry