Alan has logged 22 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Feelings of Mountains and Waters

Feelings of Mountains and Waters

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Street of Shame

Street of Shame

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
23
shadow dancers

shadow dancers

2016
×
Edit this entry  
23
The Loneliness of the Long Distance Runner

The Loneliness of the Long Distance Runner

1962
×
★★★½
Edit this entry  
23
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blood of the Beasts

Blood of the Beasts

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Disorder

Disorder

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
Decasia

Decasia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Primary Time

Primary Time

1974
×
★★★½
Edit this entry  
03
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
Edit this entry  
03
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★
Edit this entry  
03
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1958
×
★★★
Edit this entry  
03
In the Mirror of Maya Deren

In the Mirror of Maya Deren

2002
×
★★★
Edit this entry