Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Man-Made Monster

Man-Made Monster

1941
×
★★★
Edit this entry  
01
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Downfall: The Case Against Boeing

Downfall: The Case Against Boeing

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★★
Edit this entry  
14
The Kill Team

The Kill Team

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★
Edit this entry  
29
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Passenger

The Passenger

1975
×
★★½
Edit this entry  
21
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★½
Edit this entry  
29
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★★
Edit this entry  
27
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
137 Shots

137 Shots

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Free Hand for a Tough Cop

Free Hand for a Tough Cop

1976
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Alligator 2: The Mutation

Alligator 2: The Mutation

1991
×
★★★
Edit this entry  
27
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★
Edit this entry  
17
Time Without Pity

Time Without Pity

1957
×
★★★★
Edit this entry  
06
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Missing

Missing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

1968
×
★★★★
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Dark Eyes of London

The Dark Eyes of London

1939
×
★★★
Edit this entry  
10
The Dark Past

The Dark Past

1948
×
★★★★
Edit this entry  
10
City of Fear

City of Fear

1959
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Desperate Hours

The Desperate Hours

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kate

Kate

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Incident

The Incident

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zombies of Mora Tau

Zombies of Mora Tau

1957
×
★★★
Edit this entry  
16
The Giant Claw

The Giant Claw

1957
×
★★★
Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★
Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Brotherhood of Satan

The Brotherhood of Satan

1971
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Prophecy

Prophecy

1979
×
★★★
Edit this entry  
12
Highway Racer

Highway Racer

1977
×
★★★★
Edit this entry