• The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

    I am still finding my people (or partner) but this film has helped me feel more positive I will do so one day.

    And I will always have my weird family.

    This is a wonderful mix of 2D and 3D animation with a somewhat familiar message. But one that is told in its own unique and weird way.

  • The Border

    The Border

    ★★★★

    Better than The Passenger.

  • Athlete A

    Athlete A

    ★★★★½

    Mandatory viewing.

  • Wavelength

    Wavelength

    ★★★★½

    Great low budget gem that deserves a Blu-Ray or a DVD release at the very least to give the excellent visuals the treatment they deserve. Great score, memorable characters, good acting and an interesting storyline.

    Plus any film where the main female character is played by the former lead vocalist of The Runaways is worthwhile in my book.

    Along with the old guy that gets his legs eaten off in Dante's Piranha, she gives a terrific standout performance.

  • Three Kings

    Three Kings

    ★★★★½

    Sums up middle eastern politics and western foreign policy perfectly in 1hr 54 minutes.

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★★

    Really don't get the low ratings for this. A big improvement on the first Jurassic World and in my opinion the strongest in the franchise since the original 1994 masterpiece, partly due to being helmed by an excellent director. Some cracking imagery too.

  • Monster in the Closet

    Monster in the Closet

    ★★★

    "It wasn't the closet, it was beauty that killed the beast"

    Fav Troma film, partly because of that line.

  • The Shape of Water

    The Shape of Water

    ★★★★★

    Del Toro's best film since The Devil's Backbone.

  • Dark Blue

    Dark Blue

    ★★★★

    What an underrated gem.

  • Thief

    Thief

    ★★★★★

    Theatrical Cut.

    Still an amazing piece of cinematic art with my favourite performance by James Caan.

    As close to perfect as you can get.

  • Sorcerer

    Sorcerer

    ★★★★½

    100X times better than Star Wars.

    I cannot fathom how critics and audiences crucified this film. It is at times surreal, tense and most importantly, burns itself into your imagination and stays there. So much behind the amazing visuals and sounds to think about. Definitely the strongest of the films I have seen by the director.

    A lost masterpiece in the truest sense of the word.

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

    R.I.P Tobe Hooper.