RSS feed for Aakansha
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Talking About Trees

Talking About Trees

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
Read prior review Edit this entry  
24
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read prior review Edit this entry  
05
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The New Pope

The New Pope

2020
×
Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
19
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Edit this entry  
12
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
City Girl

City Girl

1930
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read prior review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
21
Michelle Wolf: Joke Show

Michelle Wolf: Joke Show

2019
×
Edit this entry  
20
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
Edit this entry  
12
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
Edit this entry  
10
Duck and Cover

Duck and Cover

1952
×
Edit this entry  
10
Hungry Hoboes

Hungry Hoboes

1928
×
Edit this entry  
10
Yo! My Saint

Yo! My Saint

2018
×
Edit this entry  
10
Cabiria, Charity, Chastity

Cabiria, Charity, Chastity

2017
×
Edit this entry  
10
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
Edit this entry  
10
Neighbours

Neighbours

1952
×
Edit this entry  
09
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry