RSS feed for Aakansha
  • The Innocents

    The Innocents

    ★★★½

    There are some genuinely chilling scenes. It does a good job at both: making the kids seem evil & possessed, and the governess just affected by the new setting, in the wrong. Deborah Kerr's performance is great.

    The costuming is beautiful; and the superimposition of images in the dream sequence was so cool (for its time, at least) that it made me go 'now they are just flexing lol.'

    It has that dense, literary quality to it. However, I didn't find the story and mystery that gripping. Her & the boy's arc does get weird leading to a few uncomfortable scenes.

  • Raw

    Raw

    ★★★★★

    Did theatres hand out a bag or bucket to everyone, just in case? That image is also gross but lol.

    The direction & writing are absolutely ruthless and bold making it easy to love 'em. Starts out pretty fucked up, the setting is unsettling in itself — a vet school, wherein the traditions include showing cruelty to a horse and covering the freshmen in its blood. The practices displayed shattered my view of vet schools & students being animal-lovers and extra caring/protective…

  • The Peanut Butter Falcon

    The Peanut Butter Falcon

    ★★★½

    The cinematography is immersive and pretty. I don't think I've seen a film like this in a while, it's so peaceful and quiet, wholesome and funny.

    Love love Shia!

    (3.75)

  • The Age of Innocence

    The Age of Innocence

    ★★★½

    So much angst and longing and conflicting feelings and beautiful Daniel Day-Lewis, what's not to like

    (3.75)

  • Frances Ha

    Frances Ha

    ★★★★★

    Greta Gerwig is the universal voice that says I'll be here and you'll be alright

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★★

    If it's a comedy tell me why I spent almost the entire runtime crying

  • The King

    The King

    ★★★

    Please cast Robert Pattinson in more comedic roles / comedies!!!!!

  • The Return of the Living Dead

    The Return of the Living Dead

    ★★★

    My interest was peaked when from the poster & header style, I presumed it was going to be animated. Or at least have a sequence that was. But nope, it was just further communicating/representing this film's zombie functioning ideology. Which, to be fair, makes all those things even more cool. The film gives us that punk / grunge aesthetic every now and then, but overall it never lives up to its full potential it feels — isn't that visually intriguing.

    The…

  • A Girl Walks Home Alone at Night

    A Girl Walks Home Alone at Night

    ★★★

    Why would you give someone earrings when you know their ears are not pierced and be like 'too bad you can't wear them' lmfao what

    Reminded me so much of The Eyes of My Mother.

  • The Uninvited

    The Uninvited

    ★★★★

    Really nice, picturesque setting that elevates the film.

    Where is Miss Bird's spin off?? Such an amusing, eccentric character, played by a good actress.

    Good effects for the apparitions.

    The film got me 2-3 times.

    Roderick literally throwing a candelabrum at the icy cold ghost...it makes me laugh, but is also lowkey iconic?

  • Tenebre

    Tenebre

    ★★★½

    Film School Drop Outs Weekly Challenge
    Week 36: Giallo Horror

    Stuffing that character's mouth with pages of the book to get the plot rolling, provide leads...it's such a crazy concept/scene

  • Nosferatu

    Nosferatu

    ★★★

    So unlike a F.W. Murnau film — it isn't that experimental and has so many title cards, don't know if he thought the visuals would only take the plot so far since it was going back and forth between different characters / locations so he felt he had to rely on the cards, and/or he wanted to give it a literary feel? because if so, I get it, but it really disrupted the flow of the movie.

    Or maybe it's just the case of it being the earliest of his films that I've seen, meaning he had yet to truly find and develop his style