Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Twilight

Twilight

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
Read the review Edit this entry  
11
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tokyo Olympiad

Tokyo Olympiad

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Maleficent

Maleficent

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Riding Giants

Riding Giants

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lady Oscar

Lady Oscar

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Colorful

Colorful

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Making of Tampopo

The Making of Tampopo

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Lady

Phantom Lady

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mother

Mother

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry