• An Affair to Remember

  • Throne of Blood

    ★★★★½

  • Forbidden Planet

    ★★★★

  • The Searchers

    ★★★★★

  • The Story of the Animated Drawing

    ★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • The Pre-Opening Report from Disneyland

    ★★★½

  • Kiss Me Deadly

    ★★★★½

  • Rififi

    ★★★★

  • Man in Space

    ★★★

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Rear Window

  • 20,000 Leagues Under the Sea

    ★★

  • Them!

    ★★½

  • Little Boy Boo

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • Tokyo Story

    ★★★★½

  • Ugetsu

    ★★★★½

  • Daybreak Express

    ★★★★

  • The Flavor of Green Tea Over Rice

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • Olivia

    ★★★★

  • Rio Grande

    ★★½

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • Adam's Rib

    ★★½

  • Stray Dog

    ★★★★

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Winter Storage

    ★★★½

  • The Secret Garden

    ★★★½

  • Rope

    ★★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Melody Time

    ★★½

  • Fort Apache

    ★★★★½

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • Out of the Past

    ★★★★½

  • Fun and Fancy Free

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Rhapsody Rabbit

    ★★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★½

  • The Killers

    ★★½

  • Notorious

    ★★★★½

  • Gilda

    ★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • My Name Is Julia Ross

    ★★★

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★½

  • Laura

    ★★★★

  • The Three Caballeros

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • Gaslight

    ★★★★½

  • Phantom Lady

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Cat People

    ★★★★½

  • Saludos Amigos

    ★★★

  • Casablanca

  • Suspicion

    ★★★½

  • Dumbo

    ★★★★★

  • The Reluctant Dragon

    ★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★★

  • Wimmin Hadn't Oughta Drive

    ★★★

  • Stealin Ain't Honest

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★½

  • Shakespearian Spinach

    ★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★½