• Somewhere

    Somewhere

    ★★½

    cool colored tile in the hotel room kitchen

  • Misery

    Misery

    ★★★½

    kathy bates’ character says the kinds of things fans want from a new book in a series so extremely accurately

  • A Tale of Two Sisters

    A Tale of Two Sisters

    ★★★½

    i feel the need to say that what happened is in no way that one sister’s fault

    the quality of this movie on criterion is so horrible, is there really nothing better??

  • Bambi

    Bambi

    ★★★★★

    a great film for long grass

  • On the Rocks

    On the Rocks

    ★★★

    watching this felt like going through a catalogue for a furniture store

    it also made me really wish i had a desk rather than having to put all my stuff on the kitchen table every morning and take it off every night

    this really gave me like no sofia coppola vibes but it was a very pleasant time

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★½

    i liked them making the arms of the baby! it was a similar level of funniness to the original. though i was grateful to see less of people’s naked bodies, i did kinda miss that news dude that was with him on the trip in the first one. bet the borat people had a simpsons already did it kinda feeling when they watched the south park pandemic special

  • Rebecca

    Rebecca

    somehow they managed to make this story have 0 tension. lily james and armie hammer give you nothing the whole time and the whole relationship doesn’t have the “wrong” feeling that’s central to your perception of the story?? armie hammer is too young!!!

    it’s really just an awful, lifeless movie. but not unexpected given the boring nightmare that was free fire! sucks to suck! and i guess i suck for watching this! 

    this is just a complaint about the original story but the final 3rd i just kinda wish wasn’t there or was significantly shorter. why drag it all out with some dumb trial

  • Christine

    Christine

    ★★★★½

    REALLY loved this!! the football kid is so sweet to his core?? and so is the girlfriend?? wonderful final line from her

    christine looks cool all the time! gimme her dinged up, clean and shiny, transforming, squishing herself into small spaces, on fire, smoking, setting other things on fire, anything!!

  • Trick 'r Treat

    Trick 'r Treat

    ★★★

    remember to give kids treats when they come to your door! the sack on his head kid looks pretty cute - he reminds me of the skull kid from zelda! especially the twilight princess one

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★½

    really enjoyed the joke about him watching the hotel tv channel with the events for the day for 3 hours and also the telegram part

  • To Live and Die in L.A.

    To Live and Die in L.A.

    ★★★★

    this movie features the craziest car chase i’ve ever seen and SO many people with a shirt on but no pants

  • The Mortuary Collection

    The Mortuary Collection

    ★★

    there’s lots of gross fluids in this collection