Sort by

Christopher has logged 320 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mon Oncle

Mon Oncle

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Pride

Pride

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Heaven & Earth

Heaven & Earth

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mondo Hollywood

Mondo Hollywood

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Safe

Safe

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★½
Edit this entry  
22
The Fortune

The Fortune

1975
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Suspended Step of the Stork

The Suspended Step of the Stork

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Welfare

Welfare

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
18
JLG/JLG: Self-Portrait in December

JLG/JLG: Self-Portrait in December

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Game Change

Game Change

2012
×
★★★
Edit this entry  
09
Sundays and Cybele

Sundays and Cybele

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Under the Sun of Satan

Under the Sun of Satan

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★★
Edit this entry  
01
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
30
Thief

Thief

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
27
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Hope and Glory

Hope and Glory

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★½
Edit this entry  
23
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
20
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Colossal Youth

Colossal Youth

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
12
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
Clueless

Clueless

1995
×
★★½
Edit this entry  
10
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Edit this entry  
09
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Edit this entry  
09
Used Cars

Used Cars

1980
×
★★★
Edit this entry  
03
The River

The River

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Bitter Tea of General Yen

The Bitter Tea of General Yen

1933
×
★★★½
Edit this entry