Sort by

Christopher has logged 40 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Nixon

Nixon

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Our Lady of the Assassins

Our Lady of the Assassins

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Primary Colors

Primary Colors

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
Underground

Underground

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Romance

Romance

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Driver

The Driver

1978
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Son

The Son

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
22
How Green Was My Valley

How Green Was My Valley

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Accidental Tourist

The Accidental Tourist

1988
×
★★★
Edit this entry  
21
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Human Resources

Human Resources

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Last Night

Last Night

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1983
×
★★½
Edit this entry  
15
A Master Builder

A Master Builder

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sarah Silverman: We Are Miracles

Sarah Silverman: We Are Miracles

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Young Adam

Young Adam

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Compliance

Compliance

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Rapture

The Rapture

1991
×
★★★★
Edit this entry  
07
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★½
Edit this entry  
07
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
Carrots & Peas

Carrots & Peas

1969
×
★★★
Edit this entry  
02
Surface Tension

Surface Tension

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Maxwell's Demon

Maxwell's Demon

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Process Red

Process Red

1966
×
★★★
Edit this entry  
02
Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

Introduction to Arnold Schoenberg's Accompaniment to a Cinematic Scene

1973
×
★★★★
Edit this entry  
02
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★★
Edit this entry  
01
Titus

Titus

1999
×
★★½
Edit this entry  
01
Sister My Sister

Sister My Sister

1994
×
★★★½
Edit this entry  
01
Man Hunt

Man Hunt

1941
×
★★★
Edit this entry  
01
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★½
Edit this entry  
01
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★½
Edit this entry