2017

Mic Marronnier Mic Marronnier’s year to date

Mic’s highest rated films

  • Valerian and the City of a Thousand Planets

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

  • Suburbicon

    ★★★★

  • A Decent Woman

    ★★★★

  • Animals

    ★★★★

  • Lady Macbeth

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★

  • Replace

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★

  • Die Migrantigen

    ★★★★

  • Western

    ★★★★

  • Just Before Dawn

    ★★★★

  • This Is Our Land

    ★★★★

  • Tiger Girl

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 107 Films watched
  • 8.9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Ninja III: The Domination

Jan 4

Most Watched

La La Land

5 times

Valerian and the City of a Thousand Planets

4 times

Below Her Mouth

3 times

Last Film

The Killing of a Sacred Deer

Dec 13

Genres, Countries & Languages

Drama
70 films
Comedy
35 films
Horror
27 films
Thriller
21 films
Romance
20 films
Action
15 films
Mystery
11 films
Crime
10 films
Sci Fi
8 films
Adventure
7 films
USA
49 films
France
22 films
Germany
22 films
UK
19 films
Canada
12 films
Austria
9 films
Belgium
8 films
Sweden
5 films
China
4 films
English
76 films
German
24 films
French
20 films
Italian
7 films
Swedish
5 films
Portuguese
4 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Mic’s most liked review

A Thought of Ecstasy

½

Vor dem Film sprach der Regisseur auf dem #ffmuc eine Triggerwarnung aus. Eine Langeweilewarnung wäre angebrachter gewesen.
90 Minuten lang kann man ihm beim Blödschauen zuschauen, es geschieht genau nichts. Dazwischen dümmlich aufgesagte Dialoge, Gewalt und Sex.
Aber Langeweile, geschlagene Frauen und entblösste Genitalien in Großaufnahme ergeben halt noch lange keinen sehenswerten Film.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

The Snowman
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Jagdrevier der scharfen Gemsen

Films watched in 2017

  • The Killing of a Sacred Deer
  • Battle of the Sexes
  • The Killing of a Sacred Deer
  • A Ghost Story
  • Madame
  • Worlds Apart
  • Suburbicon
  • A Decent Woman
  • The Big Sick
  • 68 Kill
  • Dolls
  • The Garden
  • Suburbicon
  • Jigsaw
  • The Square
  • Tragedy Girls
  • Lover for a Day
  • Animals
  • Lady Macbeth
  • The Snowman
  • Force Majeure
  • Borg vs McEnroe
  • A Decent Woman
  • Porto
  • The Glass Castle
  • Replace
  • The Circle
  • Replace
  • Hungry Wives
  • Kuso
  • Double Date
  • Raw
  • Atomic Blonde
  • Die Migrantigen
  • Magical Mystery oder die Rückkehr des Karl Schmidt
  • Night of the Living Dead
  • Western
  • Just Before Dawn
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • This Is Our Land
  • Tulip Fever
  • Martin
  • Zombi: Dawn of the Dead
  • Quit Staring at My Plate
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Breathless
  • Wish Upon
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Back to Burgundy
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • Baby Driver
  • Their Finest
  • Squirm
  • The Ornithologist
  • The Party
  • Miss Sloane
  • A Thought of Ecstasy
  • The Burglar
  • Baywatch
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
  • Jagdrevier der scharfen Gemsen
  • Mr. Stein Goes Online
  • Berlin Syndrome
  • Sex, Pity and Loneliness
  • Born to Be Blue
  • Berlin Syndrome
  • The Other Side of Hope
  • Below Her Mouth
  • The First, the Last
  • Below Her Mouth
  • Below Her Mouth
  • In Bed with Victoria
  • Sex, Pity and Loneliness
  • Get Out
  • Trouble in Paradise
  • Seventeen
  • Vorwärts immer!
  • Beauty and the Beast
  • Wild Mouse
  • Sand Castles
  • Certain Women
  • La La Land
  • The Founder
  • Una
  • Tiger Girl
  • Certain Women
  • The Bad Seed
  • Wild Mouse
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Moonlight
  • The Young Karl Marx
  • Lion
  • The Girl with All the Gifts
  • La La Land
  • The Salesman
  • La La Land
  • Opera
  • Kundschafter des Friedens
  • Suburra
  • La La Land
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • La La Land
  • Manchester by the Sea
  • Paula
  • The Boxer's Omen
  • The Bloom of Yesterday
  • Ninja III: The Domination

Highly rated films Mic missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Call Me by Your Name
  • Lady Bird
  • Coco
  • Blade Runner 2049
  • Phantom Thread
  • The Florida Project
  • Paddington 2

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more