Sort by

Gokhan has logged 71 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★
Edit this entry  
23
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★½
Edit this entry  
22
Madadayo

Madadayo

1993
×
★★★
Edit this entry  
21
Rhapsody in August

Rhapsody in August

1991
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dreams

Dreams

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
The Most Beautiful

The Most Beautiful

1944
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sanshiro Sugata Part Two

Sanshiro Sugata Part Two

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
19
I Was a Soldier

I Was a Soldier

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dodes'ka-den

Dodes'ka-den

1970
×
★★★★
Edit this entry  
18
Song of the Horse

Song of the Horse

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★½
Edit this entry  
17
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Edit this entry  
17
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Bus 174

Bus 174

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★
Edit this entry  
14
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★
Edit this entry  
14
Floating Weeds

Floating Weeds

1959
×
★★★
Edit this entry  
14
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
13
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
13
A Story of Floating Weeds

A Story of Floating Weeds

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
Concert of Requests

Concert of Requests

1967
×
★★
Edit this entry  
12
Tramway

Tramway

1966
×
★★★
Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Friends

The Friends

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spiral

Spiral

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Europa

Europa

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★★★
Edit this entry  
10
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
100 Years of Japanese Cinema

100 Years of Japanese Cinema

1995
×
★★★
Edit this entry  
09
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sanshiro Sugata

Sanshiro Sugata

1943
×
★★★
Edit this entry  
09
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
08
No Regrets for Our Youth

No Regrets for Our Youth

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Wonderful Sunday

One Wonderful Sunday

1947
×
★★★★½
Edit this entry