Sort by

Chris has logged 715 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The French Sex Murders

The French Sex Murders

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Girl in Room 2A

The Girl in Room 2A

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Action U.S.A.

Action U.S.A.

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Martial Law II: Undercover

Martial Law II: Undercover

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Martial Law

Martial Law

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lupin the Third: The Last Job

Lupin the Third: The Last Job

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Beastmaster

The Beastmaster

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mai Mai Miracle

Mai Mai Miracle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Silent Madness

Silent Madness

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dirty Dolls

The Dirty Dolls

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Don't Panic

Don't Panic

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lupin the Third: Goodbye Partner

Lupin the Third: Goodbye Partner

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Things to Come

Things to Come

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Resident Evil: The Final Chapter

Resident Evil: The Final Chapter

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spiritual Kung Fu

Spiritual Kung Fu

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Journey to the West: Conquering the Demons

Journey to the West: Conquering the Demons

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Porno

Porno

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Swindle

The Swindle

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
From the East

From the East

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fireball: Visitors from Darker Worlds

Fireball: Visitors from Darker Worlds

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The White Sheik

The White Sheik

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fellini: I'm a Born Liar

Fellini: I'm a Born Liar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
From the Other Side

From the Other Side

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Spell to Ward Off the Darkness

A Spell to Ward Off the Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Variety

Variety

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The United States of America

The United States of America

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry