Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Muppets' Wizard of Oz

The Muppets' Wizard of Oz

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Without a Clue

Without a Clue

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
'Twas the Night Before Christmas

'Twas the Night Before Christmas

1974
×
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rango

Rango

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Westworld

Westworld

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pumzi

Pumzi

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry