Sort by

Jo🌺🎬 has logged 375 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Doctor Who: The Happiness Patrol

Doctor Who: The Happiness Patrol

1988
×
★★★★
Edit this entry  
28
Doctor Who: Genesis of the Daleks

Doctor Who: Genesis of the Daleks

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Doctor Who: Enlightenment

Doctor Who: Enlightenment

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Doctor Who: The Power of the Doctor

Doctor Who: The Power of the Doctor

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Doctor Who: Legend of the Sea Devils

Doctor Who: Legend of the Sea Devils

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
22
Perrier's Bounty

Perrier's Bounty

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Greed

Greed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
She's the Man

She's the Man

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
16
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Passing

Passing

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
03
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Scrooge: A Christmas Carol

Scrooge: A Christmas Carol

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Return

Return

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★½
Edit this entry  
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2010
×
★★★
Edit this entry  
06
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enola Holmes 2

Enola Holmes 2

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Doctor Who: Eve of the Daleks

Doctor Who: Eve of the Daleks

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Doctor Who: Revolution of the Daleks

Doctor Who: Revolution of the Daleks

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Romeo & Juliet

Romeo & Juliet

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★½
Edit this entry  
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Doctor Who: Resolution

Doctor Who: Resolution

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
★★½
Edit this entry  
21
Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth

Doctor Who: The Woman Who Fell to Earth

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Rosaline

Rosaline

2022
×
★★★
Edit this entry