Paul Elliott has logged 99 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Performance

Performance

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The River

The River

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Carter

Get Carter

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kes

Kes

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fires Were Started

Fires Were Started

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Song at Midnight

Song at Midnight

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Clemency

Clemency

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Henry V

Henry V

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Roue

La Roue

1923
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Mabuse, the Gambler

Dr. Mabuse, the Gambler

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry