Paul Elliott has logged 86 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Reds

Reds

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Golden Coach

The Golden Coach

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The War Game

The War Game

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wild Reeds

Wild Reeds

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
David Holzman's Diary

David Holzman's Diary

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Big Racket

The Big Racket

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Street Law

Street Law

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
High Crime

High Crime

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Murder She Said

Murder She Said

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Nutty Professor

The Nutty Professor

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mutiny on the Bunny

Mutiny on the Bunny

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry