Paul Elliott has logged 82 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Taking of Power by Louis XIV

The Taking of Power by Louis XIV

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Woman of Paris: A Drama of Fate

A Woman of Paris: A Drama of Fate

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Name is Anik

My Name is Anik

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Man's Land

No Man's Land

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hydebank

Hydebank

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Breakfast in Kisumu

Breakfast in Kisumu

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Motherland

Motherland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Quince Tree Sun

The Quince Tree Sun

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pile

Pile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mast Qalandar

Mast Qalandar

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Forgot to Break Up

We Forgot to Break Up

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Christy

Christy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
I Think I'm Dying

I Think I'm Dying

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nasrin

Nasrin

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gaia

Gaia

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friendship's Death

Friendship's Death

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Summer of 85

Summer of 85

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Salaam Bombay!

Salaam Bombay!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Reason I Jump

The Reason I Jump

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Betrayal

Betrayal

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Let Me Dance

Let Me Dance

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gridlock

Gridlock

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Memories of My Father

Memories of My Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Censor

Censor

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Holler

Holler

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Birthday Cake

The Birthday Cake

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Return

The Return

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Orgy

The Orgy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Other Morgan

The Other Morgan

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prince of Val-Be

The Prince of Val-Be

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Poor Sailor

Poor Sailor

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Manifold

Manifold

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
In France Michelle Is a Man's Name

In France Michelle Is a Man's Name

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
5 Films About Technology

5 Films About Technology

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Everything You Wanted to Know About Sudden Birth (but were afraid to ask)

Everything You Wanted to Know About Sudden Birth (but were afraid to ask)

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The End of Summer

The End of Summer

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two English Girls

Two English Girls

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blue

Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
1900

1900

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry