Sort by

Paul Elliott has logged 551 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Powers of Ten

Powers of Ten

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Now!

Now!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Free Radicals

Free Radicals

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Father and Daughter

Father and Daughter

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Valentin de las Sierras

Valentin de las Sierras

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ten Minutes Older

Ten Minutes Older

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Christmas Dance

The Christmas Dance

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
By the Light of the Silvery Moon

By the Light of the Silvery Moon

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
A Wedding for Christmas

A Wedding for Christmas

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Minutes: A Lengthening

Three Minutes: A Lengthening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Christmas Wedding Date

A Christmas Wedding Date

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nanny

Nanny

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Broker

Broker

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Lamp

The Blue Lamp

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Corsage

Corsage

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hip Hop Nutcracker

The Hip Hop Nutcracker

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shadow Master

Shadow Master

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Sr.

Sr.

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Saturday Night

Saturday Night

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Territory

The Territory

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wrong Place

Wrong Place

2022
×
Read the review Edit this entry  
06
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry