RSS feed for Eduardo

Eduardo has logged 39 entries for films during March 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Mysteries of Lisbon

Mysteries of Lisbon

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Edit this entry  
30
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
27
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Tomb Raider

Tomb Raider

2018
×
Edit this entry  
25
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Air Bridge

Air Bridge

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
25
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1928
×
★★★★
Edit this entry  
24
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Beautiful Person

The Beautiful Person

2008
×
★★½
Edit this entry  
21
Dalida

Dalida

2016
×
★★
Edit this entry  
21
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Silver Cliff

The Silver Cliff

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Closer

Closer

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Beloved

Beloved

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
Enigma de um Dia

Enigma de um Dia

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Rhythm 21

Rhythm 21

1923
×
★★
Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Mute

Mute

2018
×
Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
08
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ferdinand

Ferdinand

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
The Girl Without Hands

The Girl Without Hands

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry