RSS feed for Eduardo

Eduardo has logged 691 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
Edit this entry  
12
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hopefuls

Hopefuls

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
Home

Home

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Edit this entry  
11
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Water Drops on Burning Rocks

Water Drops on Burning Rocks

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Emoji Movie

The Emoji Movie

2017
×
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Criminal Lovers

Criminal Lovers

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
The Shape of Things That Hum.

The Shape of Things That Hum.

2001
×
★★
Edit this entry  
06
We Bought a Zoo

We Bought a Zoo

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
By the Grace of God

By the Grace of God

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★½
Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Paulistas

Paulistas

2017
×
★★
Edit this entry  
04
Pixote

Pixote

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
Communists

Communists

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Edit this entry  
03
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
Edit this entry  
02
X-Men Origins: Wolverine

X-Men Origins: Wolverine

2009
×
Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
Edit this entry  
01
PlayStation 2: The Third Place

PlayStation 2: The Third Place

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gucci Première

Gucci Première

2012
×
★★
Edit this entry  
01
The Story of Stuff

The Story of Stuff

2007
×
★★
Edit this entry  
01
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
30
Gregório de Mattos

Gregório de Mattos

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Welles' Language

Welles' Language

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Family Man

A Family Man

2016
×
Edit this entry  
27
Chronicle of an Industrial

Chronicle of an Industrial

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
Edit this entry  
26
Lane 4

Lane 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pacarrete

Pacarrete

2019
×
★★★★½
Edit this entry