RSS feed for Eduardo

Eduardo has logged 180 entries for crime films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doramundo

Doramundo

1978
×
★½
Edit this entry  
06
The Next Victim

The Next Victim

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Starry Sky

A Starry Sky

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lady from the Movie

The Lady from the Movie

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lúcio Flávio, the Passenger of the Agony

Lúcio Flávio, the Passenger of the Agony

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mad Money

Mad Money

2008
×
★½
Edit this entry  
05
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Edit this entry  
05
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★
Edit this entry  
25
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★
Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Edit this entry  
09
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Traitor

The Traitor

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Les Misérables

Les Misérables

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Golden Mouth

Golden Mouth

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Party Over

Party Over

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Love

First Love

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★
Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Pixote

Pixote

1981
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Match Point

Match Point

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Heroic Losers

Heroic Losers

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
True History of the Kelly Gang

True History of the Kelly Gang

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Longest Night

The Longest Night

2019
×
★★
Edit this entry  
13
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Crime of Monsieur Lange

The Crime of Monsieur Lange

1936
×
★★★½
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★½
Edit this entry