RSS feed for Eduardo

Eduardo has logged 72 entries for music films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Far Far Away Idol

Far Far Away Idol

2004
×
Edit this entry  
29
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Transparent: Musicale Finale

Transparent: Musicale Finale

2019
×
★★
Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Emerald Cities

Emerald Cities

1983
×
★★½
Edit this entry  
18
A Guiana Sumiu...

A Guiana Sumiu...

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Brasil

Brasil

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Descendants

Descendants

2015
×
Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Leto

Leto

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★
Edit this entry  
24
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fyre

Fyre

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Nothing Factory

The Nothing Factory

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paradise Lost

Paradise Lost

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Radio Days

Radio Days

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
One from the Heart

One from the Heart

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
How to Talk to Girls at Parties

How to Talk to Girls at Parties

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Rio, Zona Norte

Rio, Zona Norte

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Girl from Ipanema

Girl from Ipanema

1967
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dalida

Dalida

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Beloved

Beloved

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
EMO the Musical

EMO the Musical

2016
×
★★
Edit this entry  
14
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Félicité

Félicité

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

Barbra: The Music ... The Mem'ries ... The Magic!

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★★
Edit this entry  
25
Nine

Nine

2009
×
★★½
Edit this entry