RSS feed for Henry
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
Edit this entry  
17
The Red Detachment of Women

The Red Detachment of Women

1961
×
★★★½
Edit this entry  
16
Seeing Red: Stories of American Communists

Seeing Red: Stories of American Communists

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Decker: Classified

Decker: Classified

2014
×
Edit this entry  
14
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Touchez Pas au Grisbi

Touchez Pas au Grisbi

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Atman

Atman

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
Decker: Classified

Decker: Classified

2014
×
Edit this entry  
08
Orders

Orders

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Communists

Communists

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
L'Inconsolable

L'Inconsolable

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
Le streghe, femmes entre elles.

Le streghe, femmes entre elles.

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Artemis' Knee

Artemis' Knee

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Itinéraire de Jean Bricard

Itinéraire de Jean Bricard

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Visit to the Louvre

A Visit to the Louvre

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Black Sin

Black Sin

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Joy of Learning

Joy of Learning

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
29
Decker: Classified

Decker: Classified

2014
×
Edit this entry  
28
Our Music

Our Music

2004
×
★★★★
Edit this entry  
28
In Praise of Love

In Praise of Love

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
Diary of a Shinjuku Thief

Diary of a Shinjuku Thief

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Destiny

Destiny

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Eraser

The Eraser

1977
×
★★★★
Edit this entry  
24
Idizwadidiz

Idizwadidiz

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Workers, Peasants

Workers, Peasants

2001
×
Edit this entry  
23
My First Film

My First Film

2018
×
Edit this entry