RSS feed for Henry

Henry has logged 40 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Edit this entry  
27
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

The 1,000 Eyes of Dr. Mabuse

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★½
Edit this entry  
24
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Joy of Learning

Joy of Learning

1969
×
Edit this entry  
19
Les Dames du Bois de Boulogne

Les Dames du Bois de Boulogne

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Every Revolution Is a Throw of the Dice

Every Revolution Is a Throw of the Dice

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fortini/Cani

Fortini/Cani

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
18
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Destroy, She Said

Destroy, She Said

1969
×
★★★★
Edit this entry  
12
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hotel by the River

Hotel by the River

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Grass

Grass

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★
Edit this entry  
09
Phantoms of Nabua

Phantoms of Nabua

2009
×
Edit this entry  
08
Phantoms of Nabua

Phantoms of Nabua

2009
×
Edit this entry  
08
Mobile Men

Mobile Men

2008
×
Edit this entry  
08
Prosperity for 2008

Prosperity for 2008

2008
×
Edit this entry  
08
Monsoon

Monsoon

2011
×
Edit this entry  
07
Blue

Blue

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Relation

Relation

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
06
August at Akiko's

August at Akiko's

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Edit this entry  
04
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chekka Chivantha Vaanam

Chekka Chivantha Vaanam

2018
×
★★★½
Edit this entry