RSS feed for Henry

Henry has logged 570 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casa de Lava

Casa de Lava

1994
×
★★★★
Edit this entry  
30
Wasteland No. 1: Ardent Verdant

Wasteland No. 1: Ardent Verdant

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Changer d'image - Lettre à la bien-aimée

Changer d'image - Lettre à la bien-aimée

1982
×
★★★½
Edit this entry  
29
Changer d'image - Lettre à la bien-aimée

Changer d'image - Lettre à la bien-aimée

1982
×
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
First Name: Carmen

First Name: Carmen

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Shanghai

In Shanghai

2001
×
Edit this entry  
20
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
20
1986 Summer

1986 Summer

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★★
Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
15
1:42.08

1:42.08

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Herbie

Herbie

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Emperor

The Emperor

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
anyone lived in a pretty [how] town

anyone lived in a pretty [how] town

1967
×
★★★½
Edit this entry  
14
1:42.08

1:42.08

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Herbie

Herbie

1966
×
★★★★
Edit this entry  
14
Freiheit

Freiheit

1966
×
★★★½
Edit this entry  
13
Office

Office

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Snow Canon

Snow Canon

2011
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
88:88

88:88

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
07
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Chambre 12, Hôtel de Suède

Chambre 12, Hôtel de Suède

1993
×
★★½
Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Voyage of Time: Life's Journey

Voyage of Time: Life's Journey

2016
×
Edit this entry  
30
Without a Paddle

Without a Paddle

2004
×
Edit this entry  
29
Atlantiques

Atlantiques

2009
×
★★★½
Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
Edit this entry  
17
The Red Detachment of Women

The Red Detachment of Women

1961
×
★★★½
Edit this entry  
16
Seeing Red: Stories of American Communists

Seeing Red: Stories of American Communists

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry