GoodBadMovies has logged 219 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Skin Under the Claws

The Skin Under the Claws

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

Category III: The Untold Story of Hong Kong Exploitation Cinema

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Black Cat

The Black Cat

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Delirium

Delirium

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paura: Lucio Fulci Remembered - Volume 1

Paura: Lucio Fulci Remembered - Volume 1

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Dear Killer

My Dear Killer

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Footprints

Footprints

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inuk

Inuk

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
22 July

22 July

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
No Child of Mine

No Child of Mine

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
From Romero to Rome: The Rise and Fall of the Italian Zombie Movie

From Romero to Rome: The Rise and Fall of the Italian Zombie Movie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
o.k.

o.k.

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

Eurocrime! The Italian Cop and Gangster Films That Ruled the '70s

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Unknown Island

Unknown Island

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Downhill

Downhill

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Amélie

Amélie

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Monster

Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cosmos

Cosmos

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lethal Weapon 4

Lethal Weapon 4

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lethal Weapon 3

Lethal Weapon 3

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ayka

Ayka

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Giallo in Venice

Giallo in Venice

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
She Killed in Ecstasy

She Killed in Ecstasy

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Otto - The Alien from East Frisia

Otto - The Alien from East Frisia

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry