Xavier A. has logged 233 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
Edit this entry  
29
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
28
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
Edit this entry  
27
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
Edit this entry  
26
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
18
White Christmas

White Christmas

1954
×
Edit this entry  
18
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
Edit this entry  
16
Yours, Mine and Ours

Yours, Mine and Ours

1968
×
Edit this entry  
16
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
Edit this entry  
13
The Little Foxes

The Little Foxes

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
04
Wild River

Wild River

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pat Garrett & Billy the Kid

Pat Garrett & Billy the Kid

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
Edit this entry  
28
Night and the City

Night and the City

1950
×
Edit this entry  
27
Murder, My Sweet

Murder, My Sweet

1944
×
Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
Edit this entry  
22
Being There

Being There

1979
×
Edit this entry  
21
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
Edit this entry  
14
Zootopia

Zootopia

2016
×
Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Play It Again, Sam

Play It Again, Sam

1972
×
Edit this entry  
09
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
Edit this entry  
05
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
23
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
Edit this entry  
23
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
Edit this entry  
23
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
Edit this entry  
23
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shrek

Shrek

2001
×
Edit this entry  
19
Vampyr

Vampyr

1932
×
Edit this entry  
17
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
Edit this entry  
15
Psycho

Psycho

1960
×
Edit this entry  
14
The Thing from Another World

The Thing from Another World

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cat People

Cat People

1942
×
Edit this entry  
12
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
02
Carrie

Carrie

1976
×
Edit this entry  
30
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
Edit this entry