Xavier A. has logged 29 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
Edit this entry  
27
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
Edit this entry  
25
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
Edit this entry  
25
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
Edit this entry  
24
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Good Morning

Good Morning

1959
×
Edit this entry  
19
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
Edit this entry  
18
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
17
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
Edit this entry  
16
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
Edit this entry  
16
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
Edit this entry  
11
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Europe '51

Europe '51

1952
×
Edit this entry  
10
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stromboli

Stromboli

1950
×
Edit this entry  
09
The Delinquents

The Delinquents

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
All About Eve

All About Eve

1950
×
Read prior review Edit this entry  
04
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
Read prior review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry