Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Triplets of Belleville

The Triplets of Belleville

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Elvis

Elvis

2022
×
★★
Edit this entry  
12
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Antz

Antz

1998
×
★½
Edit this entry  
06
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
Read the review Edit this entry  
02
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Edit this entry  
30
Q

Q

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Edit this entry  
12
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
01
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★½
Edit this entry  
17
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★
Edit this entry  
13
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rapture

Rapture

1979
×
★★★
Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
RRR

RRR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pedicab Driver

Pedicab Driver

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★½
Edit this entry  
22
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★½
Edit this entry  
20
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★
Edit this entry  
19
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Walker

Walker

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Sleuth

Sleuth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor

Thor

2011
×
Read the review Edit this entry  
17
Once

Once

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Edit this entry  
11
All Is True

All Is True

2018
×
Edit this entry  
09
Peter's Friends

Peter's Friends

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost in the Shell 2: Innocence

Ghost in the Shell 2: Innocence

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
1941

1941

1979
×
★★½
Edit this entry  
20
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★½
Edit this entry  
13
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Duchess of Malfi

The Duchess of Malfi

2014
×
★★★★½
Edit this entry