Sort by

goodhunterabbie has logged 321 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★½
Edit this entry  
19
Black Sunday

Black Sunday

1977
×
★★½
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gulf of Silence

The Gulf of Silence

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Nights and Weekends

Nights and Weekends

2008
×
★★½
Edit this entry  
14
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
14
Crickets

Crickets

2020
×
Edit this entry  
13
Come Swim

Come Swim

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bangkok Dangerous

Bangkok Dangerous

2008
×
Edit this entry  
06
Knowing

Knowing

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jiu Jitsu

Jiu Jitsu

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
26
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Gloria

Gloria

1980
×
★★
Edit this entry  
25
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Assassin 33 A.D.

Assassin 33 A.D.

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Edit this entry  
22
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Child Is Waiting

A Child Is Waiting

1963
×
★★½
Edit this entry  
21
Too Late Blues

Too Late Blues

1961
×
★★★
Edit this entry  
21
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Robin and Marian

Robin and Marian

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dune

Dune

1984
×
★★
Edit this entry  
14
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
Edit this entry  
14
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Nest

The Nest

2013
×
Edit this entry  
07
Time

Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
Edit this entry  
06
Tamako Love Story

Tamako Love Story

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tamako Market

Tamako Market

2013
×
Edit this entry  
04
Katharine Hepburn as Joan of Arc in Technicolor Screen Test

Katharine Hepburn as Joan of Arc in Technicolor Screen Test

1934
×
Edit this entry  
03
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★★
Edit this entry