RSS feed for Vaibhavi
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yes Man

Yes Man

2008
×
Edit this entry  
13
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★½
Edit this entry  
08
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zindagi Na Milegi Dobara

Zindagi Na Milegi Dobara

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
LA 92

LA 92

2017
×
Edit this entry  
22
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★½
Edit this entry  
21
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
Edit this entry  
20
Disclosure

Disclosure

2020
×
Edit this entry  
19
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
14
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ponmagal Vandhal

Ponmagal Vandhal

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Crystal Swan

Crystal Swan

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Letter

Last Letter

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
★★
Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
Edit this entry  
04
Gypsy

Gypsy

2020
×
Edit this entry  
27
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1957
×
★★
Edit this entry  
24
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
Edit this entry  
24
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Girl on a Bicycle

Girl on a Bicycle

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Space Between Us

The Space Between Us

2017
×
Edit this entry  
27
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry