RSS feed for Vaibhavi
  • You've Got Mail

    You've Got Mail

    ★★★½

    but where's the justice for kathleen kelly's book shop??

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★★

    wow this really is one of the greatest things created by mankind

  • The Problem with Apu

    The Problem with Apu

    ★★★

    So many people missed the point in this review section. The problem with Apu is that we South Asian-Americans don't have any agency in how we're represented in the media. That agency is something that comes with white privilege.

    I did have a problem with Kondabolu comparing Apu to minstrelsy and blackface because while I can see the parallels, blackface has a much longer and more complicated history. I feel like by equating the two, Kondabolu fails to recognize that…

  • Boyz n the Hood

    Boyz n the Hood

    ★★★★

    The magic of this movie is that it's shot in a very similar way to coming of age stories like Call Me By Your Name: same 35 mm camera lens to mimic eyesight and provide an organic, immersive viewing experience. However, the coming of age story featured here is not the typical one you see in American cinema. This is the story of Black men growing up in central LA. Their trajectories are filled with the same worries about SATs…

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★½

    we love movies about the pitfalls of capitalism

  • Crystal Swan

    Crystal Swan

    ★★★★

    LOVED watching a movie about the pursuit of the american dream from an international perspective

  • Titanic

    Titanic

    ★★★★

    Something about watching this in the middle of the pandemic was so cathartic to me. For the last couple of months, I've been engaging with light fluffy media as a form of distraction, but it also put me in this jaded state of mind where I didn't think anyone could understand how fucked our current state of the world is.

    The second half of Titanic validated me. It told me that it's ok for me to be upset with the…

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    things i loved about the half of it:

    1. the celebration of love in all its forms; the cheesy chasing after a train scene was done by someone who loves ellie ~platonically~ and i think we don't see that often enough

    2. all of the philosophic quotes

    3. the messy ending

    4. paul's view that love is something that you have to work at

    5. mr. chu's monologue in mandarin

    6. asian-american representation (!!!), i saw the experiences of my…

  • Gone with the Wind

    Gone with the Wind

    Not comfortable rating this because it was simultaneously extremely racist but also super feminist (?)

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger

    It was too straight, white, and patriotic for me to enjoy it.

  • Funny Face

    Funny Face

    ★★★★

    Funny how every Audrey Hepburn movie manages to capture a different side of my personality. This one got: my love of fashion magazines, turtlenecks, empathicalism, used bookshops, film photography, Paris, and managed to mirror my transformation after going to college (when I discovered that it was possible to have fun, dress up, and still be an intellectual)

  • Train to Busan

    Train to Busan

    ★★★★

    Incredible. Ultimately a movie about humanity and the innate characteristics that only show face in extreme situations. It has the same bookended quality as CMBYN and Before Sunrise but uses it to depict a vastly different set of emotions. The acting was wonderful. So were the special effects (I appreciated that they weren't overused, and instead were only used to supplement the plot).