• tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • The Last Duel

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★½

  • Moxie

    ★★½

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Death to 2020

    ★★★

  • Mank

    ★★★½

  • You Animal! The Nimfa Dimaano Story

    ★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Words on Bathroom Walls

    ★★★½

  • Words Bubble Up Like Soda Pop

    ★★★½

  • The Kissing Booth 2

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Becoming

  • The Half of It

    ★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • The Social Dilemma

    ★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • A Thousand Cuts

  • Crip Camp: A Disability Revolution

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Cats

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Frozen II

    ★★★

  • Isa Pa, with Feelings

    ★★★★

  • Cleaners

    ★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • The Platform

    ★★★

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★★½

  • The King

    ★★★

  • The Kingmaker

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Edward

    ★★★★

  • Hello, Love, Goodbye

    ★★★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★

  • Yesterday

    ★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Rain

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Alone/Together

    ★★★

  • The Great Hack

  • The Farewell

    ★★★½

  • American Factory

    ★★★★

  • Fyre

  • Vice

    ★★½

  • Dumplin'

    ★★★★