Sort by

Gorbachev has logged 72 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Quincy

Quincy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
27
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It’s All Right, It’s Ok

It’s All Right, It’s Ok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
Empire

Empire

1965
×
Edit this entry  
27
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Horton Hears a Who!

Horton Hears a Who!

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Edit this entry  
16
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Modern Times

Modern Times

1936
×
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brazil

Brazil

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Master of the House

Master of the House

1925
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosetta

Rosetta

1999
×
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pie Hard

Pie Hard

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pie Hard

Pie Hard

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sundays and Cybele

Sundays and Cybele

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry