• Damien: Omen II

    Damien: Omen II

    ★½

    I first saw this movie some years ago, and remember liking it then. No such luck this time.

    It has a ton more characters, but most of them are quickly disposed. And while it's fun to have more deaths, we're not really following anyone or anything. We know who Damien is, but we don't really spend time seeing him become that. There are also many scenes involving the purchase of land, which are not very interesting. It's a dull slog.

  • Christmas in Connecticut

    Christmas in Connecticut

    ★★★★

    This grew a bit on me since the last time I watched it. Something nice and funny that you can just enjoy and relax with.

    I love that Barbara Stanwyck's character can't cook, clean, or care for babies. But she knows how to spend a check. Relatable stuff. S.Z. Sakall a hilarious standout. And am still obsessed with the woman delivering a package early in the movie who's onscreen for, like, 4 seconds, yet is flawless.

  • The Omen

    The Omen

    ★★★½

    It's all pretty silly. But when it's the right kind of over-the-top silly, it's also a lot of fun.

  • The House

    The House

    ★★★½

    Enjoyed the second story best. I love how it starts relatively normal. Just a rat who wants to fix the house and put it up for sale, with the anxieties and troubles that can come with that. The weird bits and creepiness start increasing bit a bit, and not really understanding what's happening or where it's going made it more upsetting.

  • The Crucible

    The Crucible

    ★★★

    While admittedly they're all good at shouting, there's just too much of it? It doesn't let up, so it becomes exhausting rather intriguing.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★½

    As much of a horror show as this is almost its entire runtime, when Diana shades Les Mis and Phantom like that is always hilarious.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★

    It definitely looks stunning. But for a story about power and madness, it feels too controlled and detached. It has a great cast, they're all obviously incredibly talented, but mostly I didn't find them impactful. Kahtryn Hunter, as the witches, is the best and most memorable. Moses Ingram also made an impression in her one scene.

  • Beanie Mania

    Beanie Mania

    ★★★½

    I still have so many questions, but it's such an unbelievable and insane story that it hooks you. I was a kid in the 90s and remember some of the fuzz around them, getting a Teenie Baby in my Happy Meal, so finding out that they were a lot bigger and people this batshit about them is fascinating.

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    After part 4 was all like, "You don't fuck with the original," this one just said, "Let's kinda redo the original and not shut up about how much we love it." Which I understand because, yeah, that first movie is all kinds of awesome. But it does get in the way of this installment leaving its own mark.

    Still. It's a fun, funny, thrilling, and very bloody good time. I completely fell for every reference. As a love letter to…

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★

    Enjoyed this considerably more on second viewing. As much as there is a critique of the rich, as well as family toxicity and traditions, it's also a really good time. The bloody ending is fantastic.

  • Patriot Games

    Patriot Games

    ★★★

    Anytime a movie has a business that's a front for something shady, such as The Continental in John Wick or the rare books store here, I immediately want to know more about that whatever else is going on. I can't help but wonder how it operates, what their day-to-day business is like, and all that.

  • Narrow Margin

    Narrow Margin

    ★★★½

    A worthy remake. The story is basically the same, no surprises there, but the action is updated nicely. The movie also looks fantastic.