Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
Son of Batman

Son of Batman

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dry

The Dry

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time in Mexico

Once Upon a Time in Mexico

2003
×
★★★★
Edit this entry  
02
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
Desperado

Desperado

1995
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★
Edit this entry  
15
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Heist

Heist

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
14
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Risk

The Big Risk

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Becky

Becky

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Big Boss

The Big Boss

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★½
Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Taken

Taken

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Hellbound Train

Hellbound Train

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★
Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry