RSS feed for Gordon

Gordon has logged 144 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Go

Go

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
In Search of Darkness

In Search of Darkness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lava

Lava

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
05
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Edit this entry