RSS feed for Gordon
  • Bloodshot

    Bloodshot

    ★★★½

    Memento 2: Leonard’s Revenge

  • Best in Show

    Best in Show

    ★★★★

    I would watch 6 hours of Fred Willard’s character commentating

  • Casino

    Casino

    ★★★★½

    All the robes in this movie are great

  • The King of Comedy

    The King of Comedy

    ★★★★½

    Impressive that Scorsese was able to cast himself, his mom, and The Clash

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

    Pretty sure at this point in quarantine I’m watching media with awful people so I don’t have to feel so much

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★½

    I appreciate how much screen time and pets the cat got

  • Smiley Face

    Smiley Face

    ★★★

    Worth it for the lasagna and Marxism

  • Other Music

    Other Music

    ★★★★

    Go hug your records

  • The Equalizer

    The Equalizer

    ★★★★

    COOL GUYS DON’T LOOK AT EXPLOSIONS 

  • The Conversation

    The Conversation

    ★★★★★

    Franche Ford Coppola lost the Best Picture Oscar to himself in 1974

    Some of the best sound design in any movie right here

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★½

    Pretty amazing how hard this movie hits even when you know everything that happens

  • 21 Bridges

    21 Bridges

    ★★★

    A predictable, trashy, thrilling crime movie. But you know what? I like predictable, trashy, thrilling crime movies!