RSS feed for gospvg
  • Mile 22

    Mile 22

    ★★

    Hmm yeah that was odd. Lots of jumping back and forth, slow start but once the action get's going then it has some nice sequences.

  • Dolemite Is My Name

    Dolemite Is My Name

    ★★★★

    Eddie Murphy back on top form, damm! this motherfudder can act!

  • The Ballad of Lefty Brown

    The Ballad of Lefty Brown

    ★★★

    Anything with Tommy Flanagan is great!

  • Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

    Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates

    ★★★★

    If only the other 10% of the billionaires in the world had the same care & thought that Bill & Melinda have to tackling issues then this world would be a much better place.

  • Anna and the Apocalypse

    Anna and the Apocalypse

    ★★★

    Well why not? A musical zombie film 🤣

  • The Meg

    The Meg

    ★★

    Maybe the Loch Ness monster is real? Hiding underneath a thermocline of hydrogen sulfide.

  • The Sisters Brothers

    The Sisters Brothers

    ★★★

    Just like life when your adventure is done, return home.

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★★

    Stunning biopic of Farrokh Bulsara!
    Great performance by Rami Malek

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    Morpheus “Let me ask you, Neo. How do you feel? 'Cause I am really pissed off. You pissed, Neo? Are you?' 
    Neo: 'Yeah.'

    The fast paced action does not disappoint Kneau is GOD!

  • Pataakha

    Pataakha

    ★★★★

    Funny film about the relationship between two quarrelling sisters.

  • Stree

    Stree

    ★★★

    Bollywood does horror comedy & not a bad effort. Good film.

  • Stan & Ollie

    Stan & Ollie

    ★★★★

    Excellent performances by Coogan & Reilly.

    I’ll miss us when we’re gone 😢