RSS feed for Matt
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★
Edit this entry  
07
2036 Origin Unknown

2036 Origin Unknown

2018
×
Edit this entry  
06
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Jerk

The Jerk

1979
×
Edit this entry  
23
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Void

The Void

2016
×
★★
Edit this entry  
16
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Upside of Anger

The Upside of Anger

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
29
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
Edit this entry  
08
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Under the Skin

Under the Skin

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
05
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★½
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
Edit this entry  
08
8½

1963
×
★★
Edit this entry  
07
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★
Edit this entry  
05
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Naked Civil Servant

The Naked Civil Servant

1975
×
★★★★
Edit this entry  
30
Monkey Magic

Monkey Magic

2007
×
★★
Edit this entry  
24
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★
Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Edit this entry  
09
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★
Edit this entry  
31
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cockneys vs Zombies

Cockneys vs Zombies

2012
×
★★½
Edit this entry  
20
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★
Edit this entry  
10
Extinction

Extinction

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Happytime Murders

The Happytime Murders

2018
×
½
Edit this entry  
04
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Going in Style

Going in Style

2017
×
★★★
Edit this entry