Sort by

calvin has logged 224 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay

2008
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry