calvin has logged 31 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blockers

Blockers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Veronica

Veronica

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Open House

The Open House

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Boys

Boys

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry